Zwierzętami interesowałem się od zawsze, a płazy hoduję od szóstego roku życia. Moimi pierwszymi żabami były kumaki dalekowschodnie (Bombina orientalis). Od tamtego czasu wiele się nauczyłem – choć wciąż daleko mi do mistrzostwa – a przez moją hodowlę przewinęło się wiele gatunków, często rzadko dostępnych w Europie. Obecnie posiadam kilkanaście gatunków żab.
W 2019 roku rozpocząłem studia na SGGW na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich, które jednak przerwałem pod koniec pierwszego semestru z przyczyn osobistych. Obecnie zajmuję się głównie swoją hodowlą, jednak nie wykluczam powrotu na studia – niekoniecznie ten sam kierunek a nawet uczelnię (chociaż wykładowców wspominam ciepło), jednak zdecydowanie będzie to kierunek przyrodniczy.
Sprawnie posługuję się językiem angielskim a literatura naukowa dotycząca płazów nie jest mi obca. Obecnie uczę się wykonywać tła stukturalne do terrariów, jednak nie zamierzam tego robić komercyjnie. Co jakiś czas wracam do pomysłów takich jak akwarium morskie czy hodowla egzotycznych motyli i ciem. Są to jednak zajęcia, które kolidowałyby z hodowlą płazów i życiem osobistym, tak więc pozostaną raczej niezrealizowane.
Mogę pochwalić się min:
- Trzecim na świecie udokumentowanym rozmnożeniem Phlyctimantis maculatus i jedynym powtórzonym, 2016 i 2017 rok
- Uzyskaniem skrzeku od Kaloula pulchra w 2020 roku
- Przekroczeniem średniej długości życia o połowę w przypadku moich P. maculatus (zamiast 7-8 lat w mojej hodowli dożywały one powyżej 12 lat)
- Publikacją artykułów na portalu terrarium.pl
- Publikacją w zagranicznym czasopiśmie The Herptile publikowanym przez International Herpetological Society (IHS)
- Rozmnożeniem Pipa carvalhoi w 2021 roku
- Rozmnożeniem Trachycephalus nigromaculatus w 2021 i 2022 roku